Bordro Plus Logo: İşe Giriş İşlemi

Merhabalar,

Bu yazımı öncelikli olarak yeni mezunlar, insan kaynakları departmanına geçmek isteyenler için yazıyorum. Neden mi? Staj yapılan yerlerde stajyere evrak kaldırmak bazı uzmanların noksansız amacı.. İş görüşmesine gittiğiniz zaman en azından Logo programı için bir fikriniz olsun..

‘Bordro Plus / Logo programı bazı firmaların kullandığı insan kaynakları işletim sistemidir’ diyebiliriz. Buradan yapılan birçok işlem bulunmakta ancak yazımda sizlere Logo aktarımı ile işe giriş – Puantaj – İşten çıkış işlemini 3 yazı olmak üzere içerik paylaşarak anlatacağım, ilginiz için şimdiden teşekkürler! Yararlı olması umudu ile..

İşe giriş işlemi için personelin özlük dosyasında bulunması gereken evraklar;

Personelin hazırlaması gereken evraklar;
Vesikalık Fotoğraf   / Nüfus Cüzdan Fotokopisi / İkametgâh / Aile Nüfus Kayıt Örneği / Sabıka Kaydı(e-devlet şifresi ile alınan internet çıktısı geçerlidir.) Kan Grubu Kartı Fotokopisi (yoksa ehliyet fotokopisi)  /  Sağlık Raporu  /  Kulak – Akciğer Grafisi – SFT – Kan Sayımı – Göz Muayenesi  / Özürlü işçi ise Sakatlık Raporu / Son işyerinden Çalışma Belgesi / Öğrenim Belgesi Fotokopisi firmanın sektörüne göre ek evraklar istenibilebilir Src belgesi, Psikoteknik, Gbt vb.

 İmzalanması gereken Özlük evrakları;

AGİ formu, Oryantasyon formu, zimmet formu, sözleşme, personel yönetmeliği, disiplin yönetmeliği.  Firmanın sektörüne göre ek evraklar da olabilir araç zimmet, kullanım talimatı vb.

İlgili evraklar hazırlandığına, evraklar imzalattırıldığına göre özlük dosyamız oluşturuldu. İşlem için;

Bordro Plus logo programına kullanıcı adı ile giriş yapın;

Aynı güne işe giriş işlemi sadece pazartesi günleri ve resmi tatil bitimi günleri yapılabilir. Örneğin 19/05/2015 tarihi ATATÜRK’ü Anma Gençlik ve Spor bayramıdır, ertesi günü 20/05/2015 Çarşamba gününe denk gelir, çarşamba günü işe giriş yapılabilir.

İşe giriş işleminizi aynı gün içerisinde iptal edebilir, güncelleyebilirsiniz. günü geçen  iptal bildirimler için firmanın bağlı olduğu sgk birimine yazılan dilekçe ile giriş bildirimi iptal edilir.

1.İşlem: Erişim Ağacı – Sicil yönetimi – Tanımlar- Sicil kartları – maus sağ clink ekle açılan sicil kartına; Ad soyad – İş yeri bilgileri – Sosyal Güvenlik Statüsü – Ödeme Bilgileri – Bordro bilgileri tabilikler (İndirim kanunu – İstihdam yasası bilgisi)  – Çalışma Bilgileri – Nufüs cüzdanı bilgileri – Erişim bilgileri Sırası ile personel bilgilerinin doldurulması gereklidir – Kaydet.

2.İşlem: Erişim Ağacı – Sicil Yönetimi – Kayıtlar – İşe giriş Kayıtları – Personelin ismini arat – maus sağ clink – SGK işe giriş – SGK sayfasına ‘EVET’ Açılan sgk sayfasında ki işe giriş işlemi – sağ clink logodan aktar – açılan sayfa da boş olan her yere sağ clink logodan aktar yapınız 4857 sayılı Kanunun 13 ve 14 üncü maddesine göre kısmi süreli veya çağrı üzerine ya da ev hizmetlerinde
30 günden az çalışıyor mu? Evet / Hayır bölümünü doldurmanız, Sigortalı Meslek adını tercihlerden seçmeniz gereklidir. Tüm nitelikleri doldurmanız durumunda aşağıda bulunan ileri – onay – işe giriş bildirgesinin çıktısını alarak işleminiz tamamlanmış olur 🙂

Manüel olarak işlem yapmak ve diğer bilgiler için sevgili blogger arkadaşım Sedolinkanın http://sedolinka.com/ise-giris-yaparken-nelere-dikkat-etmemiz-gerekir/yazısından faydalanabilirsiniz. (Aynı konu üzerine aynı zamanda içerik üretildiyse ek link olarak mutlaka eklenir 🙂