İş Kazası Bildirimi

Merhaba,

İK alanından mezunsun, min. tecrübeye sahipsin ve ilanları görüntülüyorsun. Eğer bloğumu takip ediyorsan ilanda belirtilen niteliklerden: Bordro Plus İşe Giriş Bildirimini,  Bordro Plus Puantaj kartı ve işten çıkış bildirimini, İstirahat raporunun vizite sisteminde nasıl onaylayacağını biliyorsundur. Sana bilmen gereken, öğreneceğin bir nitelik daha ‘İş Kazası Bildirimi’

İş kazası sigortalı çalışanın işyerinde bulunduğu sırada veya yapmakta olduğu iş nedeniyle, işyeri dışında ve görevli olarak işyerinden başka bir yere gönderildiğinde sigortalı çalışanın bedenen/ ruhen özre uğratan olaydır.

Meslek hastalığının en geç iki (2) iş günü içerisinde, iş kazasını kazadan sonra ki en geç üç (3) iş gününde bildirmek durumundadır.

Personel iş kazası geçirdiğinde hastanenin istediği evraklar;
– Vizite kağıdı
– 2 tane kimlik fot.
– Tutanak (Daha sonra da teslim edilebilir.)

İşlem için;

1) Bordro Plus Logo kullanıcıysanız sicil kartlarında personelin adını bulup sağ clink yapman ve açılan pencerede vizite kağıdına girmen gereklidir. İlgili nitelikleri doldur – ileri – tamam dediğinde çıkan işlemi yazdırıp kaşe imza yapmalısın. Buarada eğer iş kazasına tanık varsa detaylı bilgilerini biliyorsan yazmanı öneririm çünkü bildirim yaptığında tanık ev adresi- iletişim v.b. nitelikler istenebiliyor. Hastaneye vereceğin vizite kağıdın hazır.
2)  İş kazası tutanağı düzenlemen gerekli, çalıştığın şirkette mutlaka bir taslak vardır. Bu evrakta; personelin detaylı bilgileri, mesai başlangıç-bitiş saati, olayın oluş saati, olayın nasıl olduğu açıkça yazılır en alta işveren vekili, tanık varsa tanık imzası ve kazaya maruz kalan personel imzası bulunur. Başka bir işlem olarak İSG uzmanınıza bilgi verirseniz onlar da tutanağı hazırlayabilir.

Personel hastaneye gidip, iş kazası (istirahat) raporunu aldıktan sonra ilgili bildirimi yapman gerekli.

İş Kazası Bildirimi işlemi için;
1) 
Explorer – işveren iş kazası ve meslek hastalığı yazdığınızda belirtilen ekran açılmaktadır, burada işyeri şifrenizi ve işyeri kullanıcı kodunuzu girmeniz gereklidir.

iş-kazası-bildirim

 

 

2) İş kazası bildirim girişine girip adımları iş kazası olgusuna göre doldurup tamamlamalısın. Bildirgeyi kontrol etmek için ‘İş kazası görüntüle’ bölümünü kullanabilirsin. İş kazası dosyası oluşturacağın için bildirgeyi yazdırman gerekli.

İş Kazası dosyası:
Denetime geldiklerinde ya da herhangi bir şikayet olduğunda dosya size yardımcı olacaktır.

– Personelin; T.C. kimlik fot, mesleki yeterlilik belgesi, İSG sertifikası, hastaneden alınan vaka olarak iş kazası tanımlanan istirahat raporu, vizite kağıdı, tutanak, verilen bildirgenin dökümü.

İş kazası olması durumunda; personelin isg eğitimi yeniden düzenlenmesi ve risk analizinin yenilenmesi gerekmektedir. (Bu işlemler isg uzmanında)

İşin resmi boyutu bunlar ancak manevi boyutu olarak; İş güvenliğini sağlamanız, sağlatmanız gereklidir. İSG için gerekli teçhizatı sağlamanız ve kullanımı için kontrol etmeniz gereklidir. Eğitimlerinin aksatmamak ve levhaları kullanmakla yükümlüsünüz. Kaza geçiren personeli manevi yönden desteklemeniz gereklidir.

Puantaj hazırladığınızda iş kazası olunan gün için personele hak ediş çıkarmayı unutmayın, kazadan sonra ki günler için  istirahat raporunun olduğunu mutlaka puantajda belirtin. E- Bildirge verilirken işlenmiş olur.